Sektörün parlayan yıldızı: KEP CALL


Çağrı merkezi sektöründe kadın girişimci olarak birçok kadına örnek olan Perihan Demiralp, “ Önceliğimiz ben olmak değil, önceliğimiz biz olmak” sloganıyla, yola çıktı.  Almanca ve Flemenkçe dillerinde lisanslı yurtdışı gaz-elektrik uzman temsilcileri ile birlikte çıktıkları bu yolda oldukça emin adımlarla ilerliyorlar. Kep Call Çağrı Merkezi sahipleri Cem Demiralp, Perihan Demiralp ve Halit Polat ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı sizlere aktarıyoruz.

MERDİVEN ALTI FİRMALARDAN DOLAYI İNSANLAR GÜVEN SORUNU YAŞIYORLAR

Çağrı Merkezi sektöründe sizce bir güven sorunu var mı?

Güven sorunu var, özellikle Adana’da var. Bu sektörde güven kaybı çok fazla olmuş, şeffaf davranılmadığını düşünüyorum ben. Onun akabinde oluşan sorunlar var. Çağrı merkezi işi aslında çıtası yükselebilecek bir iş. Ama düzgün, şeffaf ve güvenilir bir şekilde yapılırsa. Merdiven altı firmalardan dolayı insanlar güven sorunu yaşıyorlar. Profesyonel değiller yani kurumsal çalışmıyorlar. İllegal iş yapıyorlar ve güven sorunu bundan kaynaklanıyor. İnsanların işe ihtiyacı var bilmeden girip çalışıyor ondan sonra bir bakıyorsunuz davalık olmuşlar. Bizde öyle bir şey söz konusu olamaz.

 

BİZDE HERŞEY ŞEFFAF

Peki, bu güven sorununu ortadan kaldırmak için neler yapılabilir?

Güven sorununu aşmak için düzgün insanlarla çalışmak lazım. Her önüne geleni işe kabul etmemek lazım. Seçici ve özverili davranmak gerekiyor. Elemanlar konusunda da aynı şekilde. Elemanların belirli kriterleri var, o kriterlere uymak gerekiyor ve elemanlara verilen sözleri birebir uygulamak da gerekiyor. Hani derler ya söz uçar yazı kalır, yazıya dökmeliyiz diye ama bizde her şey şeffaf bir şekilde.

Almanca ve Flemenkçe dillerinde çalışıyorsunuz. Bununla ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Almanya’da ortağımız var Gökhan Bey, onunla irtibat halindeyiz,  oradan çalışıyoruz. Almanya projemizin başında takım liderimiz var, Gülsevil hanım  elemanlarımızı yönetiyor. Flemenkçe’de de Halit Bey var, o da Hollanda ile iletişim halinde oluyor. Flemenkçe’nin de takım lideri Dila Hanım. Elemanların başlarında duran, yöneten de Dila Hanım.

10 YILDIR BU SEKTÖRÜN İÇİNDEYİZ

Çağrı merkezi kurulumunda dikkat edilmesi gereken strateji ve planlamalar nelerdir? Kep call nasıl kuruldu, ne aşamalardan geçti?

Bu sektörde 10 yıllık bir geçmişimiz var. Türk projelerde bulunduk, Dijitürk olsun, Türk Telekom olsun, Vodafone olsun. Daha sonrasında da kendimizi bu sektörün içinde bulduk. Nelere dikkat edilmesi gerekiyor diye sıralarsak. Elemanların gidip gelmeleri için düzgün lokasyonda olması lazım. Yani insanlar bir otobüse bindiklerinde rahatça gelebilmeli. İnternet altyapısı olmalı, bizim işimiz internet üzerinden oluyor çünkü. İnternet altyapısının en kuvvetli olduğu yerde olmanız gerekiyor.

İZİNSİZ ARANAN MÜŞTERİLER RAHATSIZ OLABİLİRLER

Çağrı merkezi sektörünün önemli ve dikkat çeken bir oyuncusu olarak Türkiye’deki çağrı merkezleri ve altyapılarını global ile karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?

Bu sektörde Türkiye yüzde 60’lık bir dilimde. Gerçekten profesyonel olarak yapanlar var. Bir de çağrı merkezi sektöründe yapılan işte yazılım önemli bir faktör. Ön planda evet çalışanlar var ama bu işin arka planı, datası önemli. Aradığınız müşterinin izni olması lazım. İzinsiz aranan müşteriler rahatsız olabilirler, mahkemelik olabilirsiniz. Bu yüzden şikayet edenler var. Biz mesela yurtdışı projesinde kendi datamızı firma kendisi üretiyor. Biz izinli data kullanıyoruz. Türkiye’de hiçbir piyasada bunu bulamazsınız, rastgele ararlar Türkiye’de. Orada yasaklar var, cezalar var. Hapis cezası bile var. Şu an Türkiye’de yok öyle bir şey.

CEVAPSIZ ÇAĞRI YAPANLARA GERİ DÖNÜŞ SAĞLAMAYIN, ONLAR SAHTEKAR

Çağrı merkezlerini aramak ücretli midir? Arandığı zaman insanlar bekletiliyorlar, bunun nedeni nedir? Neden bu kadar çok bekletiliyor? İnsanlar bu durumdan çok fazla şikayetçiler, bununla ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?

Ücretli değil aslında, aradığınız tarife ne ise onu yazar. Her yöne sınırsız tarife kullanıyorsanız sizden bir ücret almaz. Ama burada durum nedir, atıyorum x bir firmayı aradınız ve buranın çalışanı 100 kişi, maliyeti var yani bekleme süresi ondan. 100 kişi ortalama 3 dakika konuşsa 300 dakika yapar, burada bekleme süreniz ondan çok oluyor. Eğer bekleme süresi istemiyorsanız bu 100’ü 200’e çıkarmanız lazım. Bu sefer ne olacak daha çok maliyeti olacak firmanın. Müşteriden giden sadece her yöne sınırsız dakikaysa, dakikası azalır. Ücretli olan sahtekarlar da var piyasada, ‘0888’li’ hatlar olması lazım. Onlar durumuna göre dakikası 2-3 lira alıyor. Cevapsız çağrı yapıyorlar, merak edip arayanlar oluyor bunlar sahtekarlar dikkatli olun.


Anahtar Kelimeler :